Wielkopolska 1917 -1922 – tu ponownie narodziła się Polska
Powstanie Wielkopolskie – czyli właściwie o czym my mówimy?
W dotychczasowych tekstach ukazujących się na łamach Wielkopolski Historycznie, opublikowanych w ramach realizacji projektu Niepodległa, kilkukrotnie poruszałem historie Powstania Wielkopolskiego. Osoba, która przeczytała jednak jedynie ich nagłówki, bez wgłębiania się w treść mogła mieć uzasadnione wątpliwości co do tego, o jakie powstanie chodzi…
Wielki zwycięstwo – wielka polityka, czyli o politycznych kulisach Powstania Wielkopolskiego
Mówiąc o Powstaniu Wielkopolskim, zwykło się zawsze podkreślać, iż
było ono wielkim sukcesem odradzającego się państwa polskiego –
nieporównywalnym do…
Początek lotnictwa i największy łup wojenny w historii Polski – Bitwa o Ławicę
Co jakiś czas lotnictwo wojskowe w Polsce daje o sobie przypomnieć. W zbiorową świadomość Polaków wbił się termin „F-16” związany z nabytymi przez polskie wojsko amerykańskimi myśliwcami, nie mniejszą sławą prawdopodobnie będzie cieszył się…
Tragiczny strajk kolejarzy
Pierwsze miesiące po odzyskaniu niepodległości były w Wielkopolsce nie tylko czasem radości z wolności. Obywatele dość szybko zaczęli odczuwać, że…
O próbach odzyskania Wielkopolski po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie zasadniczo zakończyło się 16 lutego 1919 roku poprzez podpisanie rozejmu w Trewirze. Traktat stanowił przedłużenie kończącego…
A po pracy „Miłowody”, Towarzystwo Przyrodo-Lecznicze i Letnisk „Miłowody” Spółka Akcyjna w Poznaniu
Zakład leczniczy założył, niedaleko od dworku, Józef Żelasko (1913-1885), królewski fizyk (tak wówczas nazywano lekarza internistę) powiatowy, a później także tajny…
Fenomen nowej gospodarki – „Galwana”, Towarzystwo Akcyjne w Bydgoszczy
W budzącej się do życia gospodarce niepodległej wiele było emocji, często podszytych ekonomicznym patriotyzmem, fanatyzmem nawet. Nowe możliwości działania, wielkość rynku zbytu, zainteresowanie prasy, prestiż i pozycja społeczna, a przede wszystkim…
Gloria victoribus! Pamięć o bohaterach jako fundament wielkopolskiej niepodległości
Wiele uwagi poświęcono już żywotnym zagadnieniom, które decydowały o codzienności mieszkańców Wielkopolski w latach 1917-1922 – ekonomia, przemysł, gospodarka, polityka, walki na frontach rozmaitych konfliktów targających nasz skrawek Europy. Jednak w trakcie…
Przemysł wielkopolski w okresie świtu niepodległości
Przemysł odradzającej się Polski w latach przełomu 1917-1922 przedstawiał obraz podobny do reszty elementów przyszłego państwa. Tak jak inne fundamenty państwowości…
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”