I Batalion Pograniczny
I Batalion Pograniczny był pierwszym oddziałem żołnierzy polskich ochotników, który uformował się w Kaliszu po 123 latach niewoli (dokładnie 10.11.1918 roku). Czas jego powstania nie jest przypadkowy…
Powstanie Wielkopolskie – czyli właściwie o czym my mówimy?
W dotychczasowych tekstach ukazujących się na łamach Wielkopolski Historycznie, opublikowanych w ramach realizacji projektu Niepodległa, kilkukrotnie poruszałem historie Powstania Wielkopolskiego. Osoba, która przeczytała jednak jedynie ich nagłówki, bez wgłębiania się w treść mogła mieć uzasadnione wątpliwości co do tego, o jakie powstanie chodzi…
Wielki zwycięstwo – wielka polityka, czyli o politycznych kulisach Powstania Wielkopolskiego
Mówiąc o Powstaniu Wielkopolskim, zwykło się zawsze podkreślać, iż
było ono wielkim sukcesem odradzającego się państwa polskiego –
nieporównywalnym do…
Początek lotnictwa i największy łup wojenny w historii Polski – Bitwa o Ławicę
Co jakiś czas lotnictwo wojskowe w Polsce daje o sobie przypomnieć. W zbiorową świadomość Polaków wbił się termin „F-16” związany z nabytymi przez polskie wojsko amerykańskimi myśliwcami, nie mniejszą sławą prawdopodobnie będzie cieszył się…
Boże Ciało i kwietne dywany w Spycimierzu
Od ponad stu lat w Spycimierzu obok Uniejowa istnieje tradycja przyozdabiania trasy procesji Bożego Ciała. W dzień święta wszyscy mieszkańcy wsi układają kwieciste…
Cztery pory roku z imprezami ludowymi… i nie tylko
Kalendarz świąt i wydarzeń okolicznościowych na terenach wiejskich jest bogaty w różnorodne obrzędy i huczne świętowanie. Najczęściej jest to związane z…
Ludowe praktyki leczniczo-magiczne
Tradycyjna kultura ludowa cechowała się niezwykłą różnorodnością i niejednoznacznością. Potrafiła ona znaleźć kompromis pomiędzy naukami Kościoła a wiedzą i praktykami zapewne wywodzącymi się z…
Popowskie Termopile. Legenda i fakty
Są takie fakty w historii, (zresztą liczne), które obrastają w legendy. Są też legendy, które powtarzane po tysiąckroć stają się faktem. Czasami dotyczą…
Opowieść o wielkopolskiej heterze – Barbarze Breziance
Niektóre sierakowskie legendy mają niedawny rodowód i bardzo ścisłe, choć dość odległe, historyczne podłoże. Właściwie nie wiadomo, kiedy opowieści rozemocjonowanych sensacyjnym biegiem historii współobywateli nabrały legendarnego…