Wielkopolanie na Rzecz Rzeczypospolitej
A po pracy „Miłowody”, Towarzystwo Przyrodo-Lecznicze i Letnisk „Miłowody” Spółka Akcyjna w Poznaniu
Zakład leczniczy założył, niedaleko od dworku, Józef Żelasko (1913-1885), królewski fizyk (tak wówczas nazywano lekarza internistę) powiatowy, a później także tajny…
Podpułkownik Sergiusz Radziwanowski (1886 – 1935)
Prezentujemy losy Sergiusza Radziwanowskiego (1886 – 1935), weterana I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego oraz uczestnika wojny polsko-bolszewickiej…
Od Gniezna aż po Lwów – pierwsi Poznańczycy w walce na wschodzie
Wielkopolska będąca kolebką polskiej państwowości niejednokrotnie pokazywała, jak walczyć i dbać o nasz interes narodowy…
Podporucznik Bolesław Buszkiewicz – ułan – starszy brat ułana.
Bracia Buszkiewicz, a było ich trzech, wszyscy służyli jako oficerowie w 15. Pułku Ułanów Poznańskich…
Konwerski Czesław Krzysztof – walka była jego życiem.
Mówi się, że każdy żołnierz nosi w plecaku buławę marszałkowską. W nielicznych przypadkach wiadomo o tym jeszcze zanim ubiorą mundur…
Marian Przybył – jeden z wielu
Tysiące zwykłych ludzi, którzy tuż po wywalczeniu sobie wolności w powstaniu, od razu stanęli ramię w ramię z resztą rodaków aby stawić czoła nowemu zagrożeniu…
Szymendera Stanisław Bolesław – kawaler Virtuti Militari.
W szeregach Wojsk Wielkopolskich walczyło wielu żołnierzy niezwykłych. Niektórzy z nich, choć wiemy o nich stosunkowo niewiele, budzą do dziś szczery podziw…
Rembowski Stanisław Emil – urodzony oficer.
Niewiele się mówi o roli ziemiaństwa w walce o odzyskanie niepodległości. Warto jednak podkreślić, że nie tylko pozycja ekonomiczna stanowiła…
Podporucznik Czesław Buszkiewicz – oficer 15. Pułku Ułanów Poznańskich – kawaler Virtuti Militari.
Żołnierze 15. Pułku Ułanów Poznańskich dorobili się u bolszewików przydomka rogate, czerwone czorty (czerwony to kolor otoku rogatywek)…