Nieodłącznym elementem budującym tożsamość małych ojczyzn jest kultura – szczególnie ta ludowa. To ona stanowi pierwotny, najważniejszy składnik regionalnego dziedzictwa, które powoli odchodzi w zapomnienie z naturalnych względów – osoby je kultywujące z racji wieku umierają, drewniane obiekty niszczeją i popadaj w ruinę, a często jej specyficzny wymiar staje się nieatrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.

Na kulturę ludową Wielkopolski składają się tańce i śpiewy regionalne pielęgnowane obecnie w zespołach folklorystycznych, a także lokalna gwara, zwyczaje czy tradycyjna kuchnia. Dodatkowo w wiejskim krajobrazie ciągle jeszcze są obecne coraz mniej liczne obiekty drewniane, takie jak wiatraki i drewniane kościółki.

Jego jej spadkobiercy nie możemy dopuścić do całkowitego zapomnienia naszego kulturalnego dziedzictwa, gdyż wnosi ona wielki wkład w rozwój tożsamości narodowej mieszkańców poszczególnych regionów Wielkopolski.

W związku z powyższym, serdecznie zapraszamy Państwa na cykl artykułów w ramach projektu Kultura ludowa Wielkopolski online, który realizowany jest w ramach programu EtnoPolska 2021 z funduszy Narodowego Centrum Kultury.  

Autor:
Piotr Błaszczyk

Skip to content