Turkusowy kolor wody, kojarzący się z archipelagiem Malediwy, to cecha charakterystyczna dwóch jezior: w Koninie oraz okolicy Turku. Pomimo zakazu zbliżania się do nich co roku zjeżdżają się w te miejsca tłumy ludzi.

Malediwy to archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Urzekający krajobraz oceanicznej wody i ciepły klimat sprawiają, że co roku pojawia się tam dużo turystów. Okazuje się, że obrazki przynoszące na myśl Malediwy, możemy spotkać również w południowej Wielkopolsce. Mowa o jeziorkach turkusowych zlokalizowanych w Koninie oraz okolicy Turku. Niestety ich piękna kolorystyka, kojarząca się bardziej z klimatem tropikalnym niż naszym polskim, nie jest wytworem natury. Jeziorka zostały stworzone przez człowieka na terenach kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. W Koninie (Gosławice) jezioro powstało w latach 70. XX wieku.

Odpady z wyrobiska były odprowadzane do jeziora, a w wyniku mineralizacji woda przybrała turkusowy kolor. Kąpiel w zbiorniku jest zabroniona z powodu silnie zasadowego odczynu wody – tak definiuje to miejsce wikipedia.

Podobnie rzecz ma się z jeziorem w Osadniku Gajówce k. Turku. Tu zbiornik wodny ma powierzchnie 100 ha. Niestety pomimo zakazów zbliżania się do jezior, nie brakuje osób chętnych na spacer ich brzegiem, a nawet wchodzenia do wody. W tym roku dwóch mężczyzn ugrzęzło w szlamie, który stanowi brzeg. Jeden z nich zanurzony był aż po klatkę piersiową. Na pomoc musieli wezwać straż pożarną, która pomogła im się wydostać. O sprawie mówiły ogólnopolskie media.
Woda opisywanych zbiorników wodnych jest tak toksyczna, że nie znajduje się w niej żadne życie. Jeziora najładniej wyglądają w piękną słoneczną pogodę.

Wieże widokowe

W okolicy Konina znajdują się również dwie wieże widokowe. Jedna z nich położona jest w miejscowości Paprotnia, druga w Potażnikach.

Wieża widokowa w Paprotni ma wysokość 22 metrów i 105 stopni. Jej konstrukcja wykonana jest z drewna i stali. Do użytku została oddana 1 kwietnia 2015 roku. Możemy z niej zobaczyć m.in. elektrownie w Koninie i Turku.

Wieża widokowa w Potażnikach (Złota Góra) ma wysokość 30 metrów i na jej szczyt trzeba wejść, pokonując 140 stopni. Konstrukcja składa się głównie z drewna. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 22 marca 2014 roku. Z tarasu pięknie widać kompleks leśny okalający wieżę. Możemy również usłyszeć dochodzące odgłosy wystrzałów z oddalonej o ok. 1 km strzelnicy.

Autor:

Tomasz Dalinkiewicz

Skip to content